Jak už se stává tradicí, po roce se setkali agronomové všech společností naší SPEARHEAD CZECH skupiny, aby se podělili o zkušenosti z hospodaření v konkrétních obhospodařovaných lokalitách. Letos setkání proběhlo v AGROSUMAKu a následně v SALIX MORAVA.
Dvoudenní program zahrnoval obhlídku stavu porostů s komentářem střediskového agronoma, zjištění stavu půd a seznámení s novými technologiemi pěstování plodin.
Komentáře k porostům doplňoval konzultant Ing. Marcel Sako, ze společnosti N.U. Agrar CZ s.r.o., který v rámci naší skupiny působí jako poradce v oblasti zakládání porostů a využívání přípravků na ochranu rostlin, a to tak, aby hospodaření bylo co nejefektivnější.
Problematika stavů půdního prostředí měla v programu své významné místo. Té se věnovali odborníci z Mendelovy univerzity – Ing. Jiří Jandák, CSc. a Ing. Jana Šimečková, Ph.D. Pod jejich dohledem byly vykopány tři půdní sondy na hlavních půdních typech regionu Vítonice a o výsledcích stavu půd podal Ing. Jandák, CSc. terénní odborný výklad.
Bylo vyhodnoceno, že dominantním půdním typem je šedozem modální, která v dané oblasti i přes členitý reliéf poskytuje velmi dobrou úrodnost.
Došlo i na hodnocení stavu půdního prostředí, především orničního a podorničního horizontu. Ing. Jandák, CSc. z Mendelovy univerzity vyhodnotil, že naše půda je v dobrém stavu a doporučil i nadále pokračovat v prováděných opatřeních, jako např. v aplikaci organických hnojiv, používání technologie podrývání a monitorování půdní vlhkosti před zpracováním orné půdy, tak aby nedocházelo k utužení půdy.
Důležitým tématem bylo zařazení nových plodin do osevního postupu, například cizrny beraní a tím rozšíření výměry pěstovaných leguminóz, které zvyšují diverzitu osevního postupu.
Velkému zájmu se těšila i sója a její výborný kořenový systém, který přispívá ke zlepšování půdní struktury a skrze hlízkové bakterie i realizuje biologickou fixaci vzdušného dusíku do půdy.