Již pátým rokem se snažíme v našich podmínkách ověřovat produkční schopnosti nových perspektivních odrůd ozimých pšenic. Užíváme naší základní agrotechniku a prověřujeme nové odrůdy za účelem postupného nahrazování těch starších.
Stávající produkční pokusy jsme koncipovali čistě s ohledem na ekonomický přínos dané odrůdy přepočtený na hektar. Nekomplikovali jsme vyhodnocování zohledňováním dalších vlivů, jako byla například v loňském roce různorodá fungicidní ochrana.
Odrůdové pokusy lze členit do tří oddílů:
- Pokusy prováděné ve spolupráci s Výzkumným ústavem Kroměříž, při nichž v našich podmínkách testujeme šest odrůd barevných pšenic, u kterých si ověřujeme produkční schopnost a ekonomiku pěstování. Výzkumný ústav má touto cestou možnost vyzkoušet odrůdy v poloprovozních podmínkách.
- Mezinárodní odrůdové a výsevkové pokusy Spearheadu realizované na osmi místech mezinárodní skupiny Spearhead od Polska po Rumunsko. V rámci českých farem byla vybrána dvě místa – Salix Morava Horní Moštěnce a Eurofarms Vlastiboř.Ve zmiňovaných lokalitách bylo zaseto šest vybraných odrůd ve dvou variantách výsevku – 200 a 350 rostlin na m2. Nižší varianta výsevku je běžně setá na polských farmách Spearheadu. Vyšší varianta výsevku se blíží standardním přístupům k setí pšenic u ostatních farem. Spearhead tak dokáže testovat, jak se vybrané odrůdy dokáží prosadit v různých klimatických a agrotechnických podmínkách.
- Pokusy Agrosales – Agrosales jakožto osivářská firma, která je součástí skupiny Spearhead, spolupracuje s tuzemskými i zahraničními šlechtiteli, jejichž vybrané odrůdy na našich polích pěstujeme. Máme možnost si vybírat i odrůdy pšenic, které jsou teprve v procesu registračních zkoušek na Ústředním a kontrolním úřadě zemědělském. Tím získáváme čas pro testování v našich podmínkách a v okamžiku uvedení odrůdy na trh máme prověřenou vhodnost pro pěstování na našich farmách.
Možnost realizovat pokusy přímo na vlastních pozemcích přináší mnohé výhody. Oproti Polním dnům šlechtitelských firem můžeme u našich pokusů vidět rozmanitost jednotlivých šlechtitelů, které prověřujeme mezi sebou za našich specifických půdně klimatických podmínek a s použitím standardní agrotechniky.
Aby byly naše informace k vyhodnocování jednotlivých odrůd kompletní, využíváme v průběhu roku jednak monitoring prostřednictvím dronu, z něhož se dají zachytit nedoživená místa, suchost či náchylnost odrůd k chorobám.